Refleks otpuštanja (istiskivanja) mleka se javlja kod neposredne stimulacije (nadraživanja) nervnih ćelija u areoli bradavice sisanjem bebe, ali i stimulacijom preko čula vida, sluha (kada mama čuje bebin plač, vidi sliku bebe, oseti njen miris…) kada se nervni impulsi prenose do moždane kore i izazivaju otpuštanje hormona oksitocina (Let Down Reflex).
Tada neke majke osete strujanje mleka kroz dojke, trnce, toplinu u dojci, grčeve u materici, pojačanu žeđ, pospanost, mirnoću. Oskitocin uzrokuje kontrakcije (grčenje) mišićnih ćelija koje okružuju mlečne alveole i tako potiskuje mleko u mlečne kanaliće, te uzrokuje skraćivanje mlečnih kanalića i na taj način isticanje mleka.
Strah, umor, brige, iscrpljenost, pušenje, alkohol… koče ovaj refleks.
Kada mamino mleko ističe prebrzo i u većoj količini nego što beba može da proguta radi se o prejakom refleksu otpuštanja mleka. Beba se obično uznemiri, mleko curi pored bebinih usta, zagrcne se, plače, odguruje od dojke, prekida da sisa ili brzo halapljivo guta. Desi se, da prekine podoj iako je još uvek gladna. Nakon kratke pauze, majka obično bebu stavi da sisa na drugu dojku i tada dolazi do situacije da, beba stalno dobija prvo mleko bogato vodom sa više laktoze, a da nedovoljno dobija masnijeg mleka. Stolice mogu biti eksplozivne, tečnije, zelenkaste, a beba je stalno gladna, plače i traži da sisa. Kad je majka stavi ponovo da sisa, zbog prejakog refleksa otpuštanja mleka, beba opet plače i odbija dojku.
Postupak
- Delimično isprazniti dojku pre podoja (da bi se smanjila brzina isticanja mleka i količina prvog mleka).
- Promeniti položaj pri podoju (odabrati položaj u kome je beba u što uspravnijem položaju – „Uspravni položaj ragbi lopte“ ili mama leži na leđima, a beba na majci na stomaku – „Australijski položaj“).
- Prekinuti podoj posle par minuta, mleko može u mlazevima da ističe u neku unapred pripremljenu krpu/pelenu.
- Bebu tada držati u uspravnijem položaju da podrigne.
- Vratiti bebu na dojku da nastavi podoj.
- Ako je beba prestala da sisa, a nakon toga se brzo probudila i traži ponovo dojku, ne stavljati je na drugu dojku, nego je vratiti na istu.
- Ne praviti veće razmake između podoja, ne veće od 3 sata.
- Reagovati na rane signale gladi i tada ponuditi bebu da sisa.
(rani signali gladi su : brzi pokreti očiju ispod očnih jabučica, pokreti sisanja usnama i jezikom, pokretanje ručica sa ustima, pokreti tela i zvukovi).
preuzeto sa www.halobeba.rs