Bebe koje spavaju na dojci, sisaju kratko i brzo se umore posle par minuta, ispuste dojku i ne žele da nastave podoj, trebate lagano razbuditi i pokušati da produžite dužinu trajanja podoja.

Odmah nakon porođaja grudi počinju da se pune mlekom u maloj, ali za bebu dovoljnoj, količini (kolostrum je prvo mleko koje se stvara). Dojke postaju tvrde, pomalo bolne i napete.

Savremeno doba nosi sa sobom prednosti koje olakšavaju dojenje današnjim mamama. Prevazilaženje poteškoća u dojenju je danas lakše zbog razvoja sredstava koje pomažu uspostavljanju i održavanju dojenja.

Razlika između novorođenih beba je vidljiva odmah nakon rođenja. Razlikuju se u fizičkim karakteristikama ali i u temperamentu, ponašanju kao i u hranjenju. Poštujemo opšte smernice, ali može doći do individualnog istupanja (neka beba će imati potrebe za većom količinom mleka, a neka za manjom).

Možda ćete se naći u situaciji kada morate više sati odsustvovati od kuće pa ne možete dojiti vašu bebu. Npr. zbog neke trenutne bolesti morate u bolnicu, ili morate napraviti pauzu u dojenju zbog infekcije u dojkama, morate negde otputovati, morate raditi više sati… i dr. Šta tada uraditi, a da vašoj bebi ne uskratite najbolje?

Kada, iz bilo kog razloga, beba ne može da sisa ili mama ne može da doji bebu koriste se alternativne metode hranjenja bebe.

Strana 1 od 32