Dojenje

Savremeno doba nosi sa sobom prednosti koje olakšavaju dojenje današnjim mamama. Prevazilaženje poteškoća u dojenju je danas lakše zbog razvoja sredstava koje pomažu uspostavljanju i održavanju dojenja.

Odmah nakon porođaja grudi počinju da se pune mlekom u maloj, ali za bebu dovoljnoj, količini (kolostrum je prvo mleko koje se stvara). Dojke postaju tvrde, pomalo bolne i napete.

Podrigivanje je važan deo hranjenja bebe. Često se dešava da beba dok sisa pored mleka guta i izvesnu količinu vazduha. Zato je važno da se beba kad završi podoj na jednoj dojci podigne u uspravan položaj da podrigne, zatim se može vratiti na drugu dojku da nastavi sa sisanjem. Vazduh koji beba proguta može da stvori neprijatnost u stomaku i bude razlog pojačanog bljuckanja ili intenzivnijih grčeva

Možda ćete se naći u situaciji kada morate više sati odsustvovati od kuće pa ne možete dojiti vašu bebu. Npr. zbog neke trenutne bolesti morate u bolnicu, ili morate napraviti pauzu u dojenju zbog infekcije u dojkama, morate negde otputovati, morate raditi više sati… i dr. Šta tada uraditi, a da vašoj bebi ne uskratite najbolje?

Razlika između novorođenih beba je vidljiva odmah nakon rođenja. Razlikuju se u fizičkim karakteristikama ali i u temperamentu, ponašanju kao i u hranjenju. Poštujemo opšte smernice, ali može doći do individualnog istupanja (neka beba će imati potrebe za većom količinom mleka, a neka za manjom).

Kada završi podoj, beba obično sama ispusti bradavicu i odvoji se od dojke. Ali ima situacija kada je potrebno da bebu majka odvoji od dojke. Ukoliko se dojka/bradavica vuče ili čupa iz bebinih usta, beba će sve jače stiskati i sigurno će doći do oštećenja i povrede na bradavicama.

Strana 1 od 4