Položaj tokom dojenja

Najbolji položaj za dojenje je onaj u kome se vi i beba osećate udobno!

Bol u leđima, bolna epiziotomija (rana od porođaja) ili rana od carskog reza, mogu doprineti da se ne uklapate u preporučene položaje za dojenje. Zauzmite položaj u kome vas ništa ne boli i nežno prislonite bebu na dojku.

2.6. Polozaj tokom dojenja 1 2.6. Polozaj tokom dojenja 2

 

  • Sedeći položaj sa bebom u naručju „Položaj kolevke“ (Slika br.1) – Vaša i bebina kičma su pod pravim uglom; bebina glava se nalazi na pregibu lakta; telo bebe se pridržava celom dužinom ruke; slobodnom rukom nudite dojku tako što palac stavljate preko gornje strane dojke, a kažiprst i srednji prst ispod dojke, dlanom pridržavajte dojku.
  • Sedeći položaj, sa bebom u naručju „Unakrsni položaj kolevke“ (Slika br.2) – Beba leži u vašem krilu ili na jastuku, da bi se podigla do bradavice. Pazite da jastuk dobro pridržava bebu tako da vaše ruke ne pridržavaju celu detetovu težinu. Ukoliko dojite bebu na levoj dojci, pridržavajte dojku „U“ zahvatom leve ruke, a bebu pridržavajte prstima desne ruke.
  • Sedeći položaj, sa bebom u naručju „Hvat ragbi lopte“ (Slika br. 3) – ovo je dobar položaj za mame koje su se porodile carskim rezom. Pomaže i ako imate prejak refleks otpuštanja mleka. Dlanom pridržavajte bebinu glavu. Jastuci opet mogu pomoći da bi se beba približila bradavici.
  • Ležeći položaj, sa bebom koja leži na boku okrenuta prema vama (Slika br. 4) – ovaj položaj odgovara mnogim mamama, naročito noću, kod epiziotomije je vrlo praktičan. Vi i beba ležite na boku, okrenute jedna prema drugoj. Bebina glavica može ležati na vašoj ispruženoj ruci, podlakticom pridržavajte bebina leđa.
  • Australijski položaj – ovaj položaj se najređe koristi, a praktičan je kod dece koja imaju skraćen frenulum (resica jezika – kratka podjezična vezica), kod zastoja mleka, kod mama koje imaju pojačan refleks otpuštanja mleka. U ovom položaju majka leži na leđima, a dete leži licem i stomakom na njoj. Ako je bebi potrebna pomoć, pridržati joj čelo ili donju vilicu i obraze držeći je ispod brade „U hvat“.
  • Uspravni ragbi položaj – modifikacija položaja „ragbi lopte“, pri čemu je telo deteta postavljeno više uspravno. Koristi se kada postoji snažan refleks otpuštanja mleka, ukoliko beba ima zapušen nos, kod beba sa prisutnim anomalijama usta.

 

preuzeto sa www.halobeba.rs