Tandemsko dojenje - istovremeno dojenje dvoje dece različitog uzrasta

Tandemsko dojenje je pojam koji se kod nas ne pominje baš često, a podrazumeva dojenje bebe i starijeg deteta istovremeno. Za razliku od nas u svetu je taj pojam šire prihvaćen i više zastupljen. Iako sam po sebi nije tabu tema, o takvom dojenju se malo govori i piše.

Tandemsko dojenjeTandemsko dojenje je moguće, a i ima brojne dobrobiti za sva tri člana dojenja: mama, beba, dete.

U prvim mesecima nakon porođaja kod žena koje doje smanjene su šanse da ponovo ostanu u drugom stanju. Ali šansa ipak postoji. Većina žena se iznenade kada shvate da su trudne, a beba ima manje od godinu dana. Među prvim dilemama koje se jave je da li da nastavim dojenje? Kakao će to uticati na plod? Da li se promenio sadržaj mleka?

Ako uživate u dojenju vaše bebe trudnoća i ponovni porođaj nisu razlog da ta dobrobit prestane. Organizam žene može da razvija plod u materici i da istovremeno stavara mleko koje je namenjeneo starijem detetu. Situacija se ne menja znatno ni posle porođaja.

Za tandemsko dojenje potrebna je samo dobra organizacija dojenja.

Kolostrum se stvara u prvih par dana po rođenju, većina mama taj period provede u porodilištu, tako da tu čarobnu supstancu posisa samo novorođenče. Kada sa bebom dođete kući procenite prema potrebama oba deteta da li ćete davati neizmenično jednu dojku starijem detetu, a druga dojka bebi, ili ćete na istoj dojci prvo davati bebi da sisa pa onda starijem detetu. Većina starije dece pored dojenja jede i čvrstu hranu tako da im dojenje nije osnovni izvor hrane, dok za bebu jeste. Tako da beba u ovom slučaju ima prednost.

Mleko je u prvih par meseci bogato imunoglobulinima koji značajno podstiču jačanje imnuniteta i zbog toga će vaše starije dete dojenjem dobijati najkvalitetnije supstance koje će blagotvorno uticati na celokupno zdravlje. Starija deca dolaskom bebe u dom najčešće osećaju i pokazuju ljubomoru, nezainteresovanost i ljutnju. Ako ga dojite istovremeno, dete će se osetiti manje ugroženo dolaskom bebe, biće više uvaženo jer nije „beba otela mamu i dojku“ već se deli na jednake delove. Tandemsko dojenje jača privrženost bebi, podstiče nežnost starijeg deteta prema mlađem i osećaj bliskosti je izraženiji.

A mama? Tandemsko dojenje ne može da naruši mamino zdravlje (kod zdravih žena), smanjuje osećaj „krivice“ prema strijem detetu, i pomaže lakše uspostavljanje dojenja sa bebom. Mlečni kanali su već otvoreni, prohodni, bradavica formirana, tako da tandemsko dojenje sprečava pojavu ragada, zastojne dojke i upale. Može se javiti osećaj blagog peckanja kada sisa starije dete, ali to traje vrlo kratko i spontano prolazi.

O prestanku dojenja u bilo kom periodu odlučuje mama i dete. Nabrojali smo brojne koristi tandemskog dojenja, prepreka je malo i zaista vredi razmisliti i pokušati ovu korisnu avanturu.

 

preuzeto sa www.halobeba.rs