Kako prekinuti sa dojenjem

Koliko ćete dugo dojiti svoje dete je vaša odluka. Preporuke Svetske zdravstvene organizacije su da dojenje treba da traje najmanje godinu dana, a sve više se ohrabruje produženo dojenje u drugoj godini, pa i dalje. Mleko neće nestati odmah, to je proces koji traje nekoliko nedelja. Uspeh prestanka dojenja zavisi od majke, od uzrasta i temperamenta deteta i od toga kako dete prihvata promene. Sama brzina prestanka zavisi od obima laktacije – koliko mama ima mleka.

Kako postepeno prekinuti dojenje

Idealno bi bilo da dete samo prekine dojenje i na taj način bićete pošteđeni neprijatnog zadatka odvajanja od dojke.

Najbolji način za prekid dojenja je postepeno. Ukida se po jedan dnevni podoj svaka tri – četiri dana da bi se dalo dovoljno vremena dojkama da smanje proizvodnju mleka. Preostali podoji se skraćuju po nekoliko minuta. Saveti o smanjivanju broja podoja i skraćivanju dužine podoja odnose se na decu stariju od godinu dana. Ukoliko je dete mlađe od godinu dana potrebno je posavetovati se sa pedijarom. Dobro je da majka i dete pronađu zajednički način da nadoknade trenutke bliskosti koje su delili za vreme dojenja.

Kada majka postepeno smanjuje broj i dužinu podoja, ukoliko se ipak predomisli i želi nastavak dojenja i dalje, lako će se ponovo vratiti na veći broj podoja.

Kako odmah zaustaviti dojenje

Nagli prekid dojenja težak je i za mamu i za bebu. On se koristi samo kada je neophodno odmah zaustaviti laktaciju, uglavnom iz medicinskih razloga ili dužeg putovanja majke.

Kada majka prestane da doji, njeno telo će i dalje proizvoditi mleko. Ako se mleko ne izmlaza iz dojki javiće se prepunjenost dojke i nelagodnost kod majke, koja će osećati napetost u dojci. Često se majke koje naglo prestanu dojiti dete ne izmlazaju, misle da će ukoliko se izmlazaju stvoriti još više mleka. Majka mora da izmlaza mleko, ali samo do osećaja olakšanja i smanjena napetosti, jer ako se prepunjenost dojki ne tretira, majka rizikuje da dobije upalu dojke, mastitis. Mleko se može izmlazati ručno ili uz pomoć pumpice. Nije bitno koliko mililitara mleka će se izvući iz dojke, već je važan osećaj u dojkama. Važno je da se izmlazate do trenutka kada osećate da je napetost u dojci manja. Izmlazajte se uvek kada osetiti napetost u dojci, do momenta olakšanja, ne praznite dojke potpuno. Nema potrebe da uskraćujete sebi tečnost, pijte vodu uvek kada osetite da ste žedni. Kako dani prolaze tako će se i razmak između dva izmlazanja biti sve veći. Nemojte podvezivati dojke, jer može doći do začepljenja (blokade) mlečnih kanala.

Hormonske promene koje se javljaju iznenadnim prestankom dojenja kod majke mogu uzrokovati blagu depresivnost, jer se za vreme dojenja luči hormon oksitocin (hormon sreće).

Prekinuti dojenje za bebu ne predstavlja samo prestanak hranjenja, beba gubi sigurnost, pažnju ljubav. Budite tu za vašu bebu, više se mazite, ljubite, igrajte se sa njom i budite zajedno.

Saveti koji mogu olakšati proces odvikavanja
  1. Ukida se po jedan dnevni podoj svaka tri-četiri dana da bi se dalo dovoljno vremena dojkama da smanje proizvodnju mleka.
  2. Nemojte nuditi detetu dojku, ali ako dete traži nemojte mu uskratiti podoj, ali pokušajte srenuti pažnju deteta na nešto drugo.
  3. Dete ima svoju rutinu, vezanu za dojenje, pa kada je upitanju jutarnji ili večernji podoj brigu oko deteta može da preuzme tata.
  4. Potrudite se da dete dobija sve druge obroke i užine na vreme, kao i dovoljno tečnosti, da se izbegne osećaj gladi ili žeđi.
  5. Ukoliko čekate da dete traži podoj teško je izbeći dojenje, preduhitrite dete pred vreme za podoj, odlažite podoj, zabavite dete.
  6. Ukoliko je dete uznemireno, plače na pokušaj da se izbegne podoj, pronađite novi pristup ili usporite sa prekidom dojenja.
Lekovi za prekid laktacije

Kod nas se može nabaviti Cabergolon/Dostinex kod koga je među indikacijama za primenu naveden i prekid laktacije. Savet je da se koristi samo u izuzetnim situacijama, kada je neophodan nagli prekid dojenja, prepisuje ga ginekolog. Lek koji nikako ne treba da koristite za prekid dojenja je Bromergon/Bromokriptin. U indikacijama za njegovu upotrebu uopšte nije naveden prekid laktacije. Lek može da ima brojna neželjene dejstva.

 

preuzeto sa www.halobeba.rs