U toku proizvodnje mleka, dodatne količine krvi i limfe pristižu u dojku. Dojka postaje topla, puna i teška, to je normalna pojava. Brz porast količine mleka i nedovoljno pražnjenje dojki može dovesti do pojave napetosti – prepunjenosti .
Razlog zašto, u osnovi, dolazi do upale dojke (mastitisa) je zastoj mleka. Usled zastoja mleka, dolazi do povećanog pritiska na mlečne ćelije, povećava se propustljivost ćelijskih membrana, otvara se put između ćelija, mleko ističe u međućelijski prostor i dolazi do upale. Ova upala nije bakterijske prirode. Radi se o nebakterijskom mastitisu. Tada dolazi do povećanja natrijum hlorida i imunoglobulina u mleku, a smanjenja laktoze, što može uticati na izmenjen ukus mleka i odbijanje bebe da sisa (mleko postaje slankastog ukusa).
Kod mastitisa (zapaljenja dojke ) mleko otežano ističe iz obolele dojke, dojka je nabrekla, koža zategnuta sjajna, crvena, bolna na dodir, telesna temperatura je povišena, a može biti prisutna i groznica, vrtoglavica, malaksalost, glavobolja.
Ako se pravilno leči visoka temperatura obično prestane u toku 24 časa, a bol, crvenilo i otok na dojci se polako smanjuje tokom nekoliko dana (3-4 dana).
Kod nebakterijskog mastitisa obično je zahvaćena jedna dojka.
Ukoliko se mastitis ne prepozna u ranom stadijumu i ne leči, ova nebakterijska upala može preći u bakterijiski mastitis ili može prerasti u apsces (formiranje lokalne gnojne kolekcije).
Uzroci
- Nepravilno, nedovoljno često i kratko dojenje.
- Nepotpuno pražnjenje dojke dojenjem ili izmlazanjem.
- Nepravilno pražnjeni ili nelečeni blokirani mlečni kanali.
- Infekcija u bebinim ustima.
- Ispucale bradavice.
- Infekcija koja se sa bradavica prenese putem mlečnih kanala u samu dojku.
- Povećano stvaranje mleka (hiperlaktacija).
- Nagli prestanak dojenja.
Postupak
- Javite se lekaru i po savetu lekara koristite lekove protiv infekcije, bolova i povišene temperature.
- Ne prekidajte dojenje (osim ako prekid nije preporučio lekar).
- Dojenje prvo iz obolele dojke.
- Proverite da li je beba u pravilnom položaju na dojci i izvršite korekciju položaja ako je potrebno.
- Pre podoja na kratko stavite topao oblog da bi se malo proširili kanali i olakšalo isticanje mleka (ne duže od par minuta, jer toplo može pogoršati upalu).
- Lagano izmasirajte oboleli deo (pritisnuti bolno područje, zadržati pritisak dok se bol ne umanji, pa dlanom lagano kliziti prema bradavici i ponoviti postupak).
- Posle svakog podoja, izmlazajte mleko iz obolele dojke.
- Stavite hladne obloge nakon izmlazanja do 15 min.
- Odmarajte se što je više moguće dok se infekcija ne povuče.
- Koristite laganu odeću, grudnjak koji je za broj veći ili budite bez grudnjaka.
U postupku lečenja zapaljenja dojke (mastitisa) veoma je važno, pored uzimanja lekova po preporuci lekara, potpuno i redovno pražnjenje dojke, kao i pomoć i podrška okoline. Lekovi mogu uticati na simptome, ali ako nema redovnog pražnjenja dojke (tako što beba sisa i majka se po potrebi dodatno izmlaza), neće biti poboljšanja.
preuzeto sa www.halobeba.rs