Hranjenje prema potrebama deteta - saveti roditelja

Potrebno je vreme i strpljenje da dete ovlada novim veštinama. Posmatrajte svoje odojče i reagujte na njegove signale. Neka deca će radije jesti novu hranu posle podoja, kada nisu previše gladna. Hranite dete polako i strpljivo, prateći njegov/njen ritam. Isprobajte različite kombinacije namirnica, ukusa i tekstura da bi ste ohrabrili dete da pojede svoj obrok. Čekajte da dete prestane da jede pre nego što ga ponovo ponudite.

Prekinite sa hranjenjem kada dete pokaže da mu je dosta (jede sporije, gura hranu od sebe, neće da otvori usta, odmahuje glavom).

Za vreme obroka nemojte se fokusirati samo na količinu hrane koju će dete pojesti; to je vreme i za interakciju sa detetom. Detetu su potrebni osmesi, kontakt očima i ohrabrujuće reči.

Podstičite dete da jede samo hranu iz ruke. Hranite dete za porodičnom trpezom, tako da može da proba hranu koju drugi jedu i vidi kako koriste veštine pri hranjenju. Smanjite na minimum ometanje (televizor, druge aktivnosti oko deteta) jer tako brzo gubi interesovanje za jelo. Budite uz dete sve vreme obroka i vodite raćuna o njegovoj/njenoj bezbednosti.

Obrok treba da bude uživanje i zadovoljstvo! Vreme hranjenja ujedno je vreme za učenje i ljubav. U ranoj fazi uvođenja nemlečne hrane (6-9 meseci) beba uči da prevrće hranu jezikom i da je guta, uči o ukusima i teksturama hrane, vežba koordinaciju oka i ruke i da koristi pribor za jelo. Kada je obrok praćen strpljenjem, osmesima, ohrabrenjem i poštovanjem potreba deteta podstiče se učenje i sticanje veština. Ako hranjenje deteta podrazumeva da roditelj brzo kašičicom puni usta detetu dok se činija ne isprazni i ne reaguje na detetove signale, dete uči sasvim drugačiju lekciju.

 

preuzeto sa www.halobeba.rs